IGÉNYFELMÉRÉS A TOVÁBBKÉPZÉSEK SIKERÉÉRT

Feltöltve: 2013. június 12. 15:40, szerda | Utolsó módosítás: 2013. június 14. 16:52, péntek

Több, mint 3000 kérdőív érkezett online kutatási felhívásunkra, melyben a szociális ágazatban dolgozók továbbképzési igényeit mértük fel.

A személyes gondoskodást végzők továbbképzési igényeit online-kérdőíves kutatás formájában mértük fel.

Kutatásunkban mértük az előnyben részesített képzési témákat, rákérdeztünk, hogy mely ellátotti területen, mely megyében tevékenykedik a személyes gondoskodást végző. Ezenkívül kitértünk a továbbképzési programok formai, módszertani követelményeire, a személyes gondoskodást végzők továbbképzésekkel kapcsolatos nehézségeire. A kérdőívben arra is lehetőséget biztosítottunk, hogy a felsoroltakon kívül egyéb szempontokat, véleményeket is megfogalmazhassanak a kitöltők.

A legnagyobb arányban az idősellátásból érkezetek vissza válaszok 27,61%-a, legkevesebb kérdőív pedig a hajléktalan ellátás területéről érkezett 3,15%-ban. Összességében pedig a családvédelem és családgondozás területéről 8,94%, a gyermekjóléti alapellátás 25,92%, a gyermekvédelmi szakellátás 11,74%, a fogyatékosok szociális ellátása, rehabilitációja 10,22%, pszichiátriai és szenvedélybeteg ellátás 6,26% a kitöltés aránya. A hazai továbbképzési rendszer legnagyobb hiányosságait vizsgáló kérdés esetében 38%-a modern, újszerű szemléletet hordozó tananyagtartalmak hiányát jelölte meg, míg a válaszadók 37%-a gondolta azt,  hogy az adott megyében a saját ellátotti területhez köthető továbbképzési programok nem állnak rendelkezésre. A továbbképzés típusai szerinti preferenciát mérő kérdésünknél a válaszadók 64,74%-a tanfolyami továbbképzési formát jelölte meg válaszaiban. Ezt követi 51,33%-kal a szakmai személyiségfejlesztő foglalkozás.

A továbbképzési programokra vonatkozó oktatási módszertani igények vizsgálatánál a kiértékelt kérdőívek alapján a válaszadók 24% szívesen venne részt továbbképzési keretek között alkalmazott megbeszélésen, vitán. A kiselőadásokat, illetve a frontális előadást a célcsoport tagjainak 16, illetve 14%-a jelölte válaszaikban. 13%-ban preferálnák a kooperatív oktatás módszerét, a kérdőívet kitöltők 12%-a szerepjátékok alkalmazását is hasznosnak találná a továbbképzési programok lebonyolításánál. A projektmódszert 10%-ban jelölték a kérdőív kitöltésében résztvevők.  A szimuláció módszere 8%-os értékelést kapott, de házi feladatot mindössze a válaszadók 2%-a szeretne.

A projekt keretén belül megvalósult kutatásunk alapját képező igényfelmérésnek és a visszaérkezett, kitöltött 3279 db kérdőívnek köszönhetően megindulhatnak az új továbbképzési programok kidolgozása, mely várhatóan széleskörűen tükrözni fogja az adott területen dolgozók továbbképzési igényeit, ezáltal szakmai fejlődési lehetőségeit. Kutatásunk eredményeként a nagyfokú érintettségnek köszönhetően, egy hatékonyan működő, a professzionalitást erősítő, széleskörű ismeretekkel rendelkező szociális szakember hálózat jöhet létre.

 Vissza
 
A továbbképzést sikeresen elvégezte:
 
Új Széchényi TervEmberi Erőforrások Minisztériuma